tennis-15844_960_720

Jak ćwiczyć mięśnie brzucha – niezbędnik

Któż z nas nie marzy o pięknie wyrzeźbionych mięśniach brzucha? Często jednak pomimo wielu godzin spędzonych na ćwiczeniach, wciąż nie widać efektów przelanego przez nas potu. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić, by uniknąć podstawowych błędów podczas ćwiczeń mięśni brzucha? Oto kilka istotnych wskazówek,których przestrzeganie sprawi, że sześciopak pojawi się szybciej niż myślisz.

1. Dieta.

Nie ważne jak mocno ćwiczysz – jeśli twoja dieta nie będzie odpowiednio zbilansowana, nawet najlepiej rozbudowane mięśnie nie przebiją się przez warstwę „tłuszczyku”. Owszem, będą na swoim miejscu, czekając na lepsze czasy, ale nie będziesz w stanie ich zobaczyć. Przy rzeźbieniu mięśni brzucha 70% stanowi dieta, a tylko 30% ćwiczenia. Dlatego tak ważne jest, by spożywać duże ilości białka (np. mięso z kurczaka, z indyka, jajka, pistacje), a niewielkie ilości tłuszczu i cukrów prostych. Posiłek węglowodanowy warto jest spożywać na kilka godzin przed treningiem (doda nam wtedy energii), a po treningu najlepszy będzie ten o wysokiej zawartości białka. Najważniejsze, by nie przyjmować większej ilości kalorii niż jesteśmy w stanie spalić.

2. Lepiej wykonać mniej ćwiczeń, ale poprawnie

Jeśli ćwiczysz w domu, bez asysty trenera personalnego, albo chociaż kogoś bardziej doświadczonego, kto mógłby służyć dobrą radą, bardzo możliwe, że niektóre ćwiczenia wykonujesz w niewłaściwy sposób. Podczas treningu siłowego ważna jest izolacja odpowiednich partii mięśniowych. Tobie może wydawać się, że ćwiczysz brzuch, a w rzeczywistości zła postawa podczas ćwiczeń może sprawić, że pracują zupełnie inne mięśnie. Często popełnianym błędem jest na przykład ciągnięcie szyją i garbienie się podczas brzuszków. W taki sposób można się jedynie nabawić bólu kręgosłupa.

3. Daj mięśniom czas na regenerację

Wbrew pozorom, nie jest wcale tak, że im więcej ćwiczymy tym lepiej. Należy zachować równowagę pomiędzy ilością ćwiczeń a czasem na odpoczynek. Jeśli będziemy ćwiczyć codziennie, mięśnie nie będą miały czasu, by się zregenerować, a co za tym idzie, zniszczymy je, zamiast je zbudować. Warto wiedzieć, że włókna mięśniowe nie mają zdolności do „mnożenia się”, mogą jedynie zwiększać swoją objętość. Przepracowane niszczą się i ulegają zerwaniu. Bardzo łatwo możemy przysporzyć sobie kontuzji. W ciągu tygodnia powinniśmy więc zostawić sobie przynajmniej dwa, trzy dni na pełną regenerację mięśni, a te z pewnością nam się odpłacą.

4. Ruszaj się!

Trening siłowy to nie wszystko. Dla spalenia tkanki tłuszczowej i ujędrnienia skóry, potrzebujesz podkręcić swój metabolizm. Dlatego chociaż dwa razy w tygodniu idź pobiegać lub spróbuj treningu cardio. Dzięki temu, sześciopak pojawi się znacznie szybciej. Powodzenia!

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>